Tradycje strojenia choinki

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka również nowego typu słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest historia choinki i dlaczego istnieje właśnie istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje mnóstwo teorii, które informują o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. A w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie uzyskując się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się pracownika z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na pełen świat. Można więc powiedzieć, że akurat nie wyłącznie w Polsce, lecz jednocześnie a drugich krajach Europy i w Ameryce na ogromna ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można stwierdzić dużą nowość w popularności choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie posiadały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest trudna do opisania, lecz w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż kiedy mężczyźni, doświadczała kolei w branży trendów traktujących jej przystrajania. Ale nie zamieniłoby się to, iż od czasu ubrania pierwszej w relacji choinki przez Luthera, zwyczaj ten bardzo dokładnie zakorzenił się w sztuce świątecznej także wynośmy okazję, że nieprędko przeminie.