Choinka 80

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega toż wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka również kolejnego sposobie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje historia choinki i dlaczego istnieje właściwie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które rozmawiają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednakże w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wznosząc się do nauki, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się gościa z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na wszelki świat. Można to powiedzieć, że już nie jedynie w Polsce, ale jednocześnie również drugich krajach Europy oraz w Ameryce na święta przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

dokument zabezpieczenia przed wybuchem

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można zobaczyć sporą zmianę w modzie choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie niestety było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie traktowały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niełatwa do określenia, a w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jako mężczyzny, była zmian w klasie trendów dotyczących jej przystrajania. Natomiast nie zamieniłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w akcji choinki przez Luthera, zwyczaj ten niezwykle głęboko zakorzenił się w sztuce świątecznej oraz planujmy możliwość, że nieprędko przeminie.